LietuviškaiLT   EnglishEN  

Meditacijos centras Ojas
 

Ošo apie dinamiškas meditacijas skirtingų tipų žmonėms: tamas-rajas-sattva

II dalis

Prašau paaiškink, kokios meditacijos rūšys tinka atskirai kiekvienam tamas, rajas, sattva žmonių tipui. Kodėl visuomet duodi dinamiškas technikas?

<...>

Tai paprasti ekonomikos dėsniai, kad jeigu turi kelias rupijas kišenėje, tos rupijos pritrauks kitas rupijas į tavo kišenę. Jeigu tavo kišenė tuščia, tuomet išnyks netgi pati kišenė, nes kita kišenė, kuri yra pilna, pritrauks tavo kišenę. Prarasi pačią kišenę. Kuo turtingesnis esi, tuo turtingesnis tapsi, taigi bazinis poreikis yra kažką savyje turėti. Tamas žmogus nieko neturi. Jis yra tiesiog žemės grumstas, jis vegetuoja. Rajas žmogus nėra žemės grumstas, jis yra greitai judanti energija.

Su greitai judančia energija įmanoma daug atlikti. Faktiškai, be energijos judėjimo niekas nėra įmanoma, bet kai jo energija tampa pamišimu, ji pasiekia kraštutinumą. Jis praranda daug dėl to, kad per daug veiklos. Jis nežino ką daryti, o ko nedaryti todėl kad per daug veiklos. Jis nuolat veikia, nuolat daro priešingus dalykus – viena ranka kažką daro, o kita – tą patį griauna. Jis beveik pamišęs.

  

Turite prisiminti, kad pirmas tipas, tamas, niekuomet neišprotėja. Štai kodėl Rytuose nevyrauja pamišimas, nereikia tiek daug psichoanalitikų, taip pat nereikia tiek daug beprotnamių. Rytiečiai gyvena kaip žemės grumstai. Kaip gali išprotėti? Tamas pamišimas neįmanomas. Nedarai nieko, kad išprotėtum. Vakaruose pamišimas tapo beveik įprastas. Dabar tai tik laipsnio skirtumas tarp normalių žmonių ir pamišėlių. Beprotnamyje esantys žmonės ir tie, anapus jo sienų, visi yra tame pačiame pasaulyje – tik laipsnio skirtumas. Ir kiekvienas yra ties riba – tik nedidelis postūmis ir atsidursi viduje. Bet kas gali pakrypti netinkama linkme, tavo gyvenime yra tūkstantis yra vienas dalykas. Viskas gali nepasisekti ir atsidursi viduje. Vakarai yra rajas – per daug veiklos. Simbolis yra greitis – judėk, daryk.

Nėra visuomenės, kurią sudarytų sattva žmonės, iki šiol tai nebuvo įmanoma. Indija tvirtina, Rytai tvirtina, kad jie yra sattva žmonės. Jie nėra, jie yra paprasčiausi tamas. Kartais atsitinka Buda arba Krišna, bet esmė ne ta. Jie tėra išimtys, jie tiesiog įrodo taisyklę. Rytai yra tamas – labai, labai lėtai judantys, visai nejudantys.

Aš nuvažiuodavau į savo kaimą. Nuvykdavau ten po daugelio metų ir viskas ten buvo beveik taip pat. Stotyje sutikdavau tą patį durininką, nes ten dirbo tik vienas durininkas. Jis seno, bet buvo tas pats žmogus. Aš sutikdavau tą patį vežiką, nes ten tėra tik keli vežikai ir vienas nuolat sako, kad esu jo keleivis. Jis yra stipresnis vyras, todėl niekas su juo nekovoja. Taigi, jis čiumpa mane ir priverčia įsėsti į jo vežimą.

Tuomet atsiskleidžia tie patys dalykai, tarsi judėčiau prisiminimuose, o ne realiame pasaulyje. Kelyje sutinku tą patį žmogų. Kartais kas nors numiršta ir tai  yra didelė naujiena. Priešingu atveju, pasaulis juda ratu  - tas pats žmogus, kuris pardavinėja daržoves, tas pats žmogus, kuris parduoda pieną – viskas. Beveik statiška.

Vakaruose nėra nieko statiško, viskas yra naujiena. Jums sugrįžus viskas pasikeitė – tavo mama gali būti išsiskyrusi su tavo tėčiu, tavo tėtis galėjo pabėgti su kita moterimi, grįžti namo, o namų nebėra – tavo šeima išvis nebeegzistuoja. Skaičiau amerikiečių gyvenimo stiliaus statistiką. Beveik kiekvienas žmogus keičia darbą kas tris metus, taip pat ir savo miestą kas tris metus. Viskas keičiasi. Žmonės skuba. Žmonės juda vis greičiau ir greičiau, bet niekas nesijaudina: "Kur tu skubi?"

Sattva visuomenė neegzistuoja. Kartais atsitinka, kad keli individai yra tokie subalansuoti, kad juose yra tamas ir rajas proporcija. Jie turi pakankamai energijos judėti ir pakankamai išminties ilsėtis. Jų gyvenime vyrauja ritmas – dieną jie juda, veikia, o naktį ilsisi. Rytuose dieną jie taip pat ilsisi. Vakaruose naktį jie taip pat dirba savo galvose, sapnuose. Visi vakarietiški sapnai tapo košmarais. 

Rytuose gali sutikti genčių, kurios nežino, kas yra sapnas. Išties taip gali būti. Aš esu sutikęs keletą pirmykščių genčių Indijoje. Jeigu kalbi apie jų sapnus jie sako "Ką turi omenyje?" Tai įvyksta retai, o kai tai įvyksta, tai yra didelė miesto naujiena, kad kažkas sapnavo, nes žmonės ilsisi. Vakaruose miegas tapo neįmanomas, nes tiek daug sapnų ir jie tokie žaibiškai greiti, viskas virpa. Atrodo, kad nėra nieko pusiausvyroje. Rytuose viskas mirę. Sattva įmanoma tuomet, kai abu, rajas ir tamas yra pusiausvyroje.  

Kai žinai, kada dirbti ir kai žinai, kada ilsėtis, kai žinai, kaip darbą laikyti darbe ir neįsileisti jo namo, kai žinai kaip grįžti namo ir palikti darbinį protą darbe ir nesinešti su savimi failų, tuomet atsitinka sattva. Sattva yra balansas, sattva yra pusiausvyra.

Sattva žmogui dinamiškos technikos yra ypatingai naudingos, nes į jo gyvenimą jos įneša ne tik tylą, bet ir palaimą. Jis jau yra tylus, nes balansas suteikia ramumą, tylą. Bet tyla yra negatyvus reiškinys – jeigu ji netampa šokiu, daina, džiaugsmu, tai nėra daug. Gerai tiek, kiek ji veda, gerai būti tyliu, bet nepasitenkinkite tuo, nes jūsų vis dar daug laukia.

 

Ištrauka iš: Osho. Yoga: The Alpha and the Omega, Vol 5 Chapter #2

 

 

Atnaujinta 2021-05-03


Meditacijos centras OJAS
Resortas: Miškinių km. 8, Nemenčinės sen., Vilniaus r.   |     mob. (8-685) 11533 (pagrindinis)  
Buveinė: Pavasario g. 21d   |   LT-10309 Vilnius   |  mob. (8-685) 11533 (pagrindinis)   |   mob. (8-619) 11551      

Telefonais atsakome I-V 9-12 val., VI 14-17 val., išskyrus per meditacinius kursus

el. p.:   |   svetainė: http://www.ojasmc.eu

© Meditacijos centras "Ojas" 2021. All rights reserved. Copyright informationNaujienos