LietuviškaiLT   EnglishEN  

Meditacijos centras Ojas
 


Meditacinė praktika ženkliai padidina dėmesingumą


LiveScience komanda,
2013 m. kovo 27 d.


Jei per svarbų testą ar kitą užduotį, reikalaujančią sufokusuoto it lazeris dėmesio, teko kovoti, kad išlaikytumėte protą neklajojantį - tuomet, sako mokslininkai, jo nuraminimui jums padėtų trumpa meditacija.

Naujo tyrimo rezultatai rodo, kad dėmesingumo ir susicentravimo dabartiniame momente treniruotė pagerino grupės koledžo studentų magistrantūros stojamojo egzamino teksto supratimo ir darbinės atminties gebos rezultatus.

„Nepaisant plataus pripažinimo, kad žmonių proto klajonės yra visa persmelkiančios ir dažnai ardančiai veikia mūsų gyvenimus, beveik nėra tyrimo, kuris būtų radęs efektyvią proto klajojimo sumažinimo strategiją“, – pareiškime sako Michael Mrazek – psichologijos magistrantas iš Kalifornijos Universiteto Santa Barbaroje. „Mes edukacinėse situacijose bandėme rasti būdus sumažinti proto klajojimą ir taip padidinti jo efektyvumą.“

Mrazek ir jo kolegos į tyrimą įtraukė 48 koledžo studentus, pusei iš jų paskyrė dėmesingumo pamokas, kitai pusei – kontrolinei grupei – pamokas apie mitybą. Pratybos vyko dvi savaites po 45 minutes keturis kartus per savaitę. Studentai mitybos pamokose mokėsi sveikos mitybos strategijų, o studentai meditacijos pamokose mokėsi išvalyti iš savo galvos blaškančias mintis. Kai kuriose meditacijos pratybose jie sėdėjo rate ant pagalvėlių, sukryžiavę kojas, šiek tiek nuleidę žvilgsnį, skirdami dėmesį patiriamiems jutimams -kvėpavimui, vaisiaus gabalėlio skoniui, audioįrašo garsui ir, vietoj aktyvaus bandymo slopinti iššokančias mintis, leisdami protui natūraliai ilsėtis.

Visi studentai prieš ir po savo kurso laikė du testus – vienas – atminties testas, per kurį reikėjo įsiminti skirtingas raidžių kombinacijas, ir kitas – teksto supratimo dalis iš magistrantūros stojamojo egzamino – standartizuoto testo, kuris laikomas stojant į magistratūros studijas.

Tyrėjai atrado, kad dėmesingumą praktikavę studentai, lyginant su kontroline grupe, reikšmingai pagerino savo rezultatus per magistrantūros stojamojo egzamino ir darbinės atminties testus. Studentai skaičiavo, kiek kartų testų metu jie aptiks, kad mintys klaidžioja, ir susikaupimui įvertinti užpildė ataskaitas. Ataskaitos parodė, kad testų rezultatų pagerėjimas gali būti paaiškintas sumažėjusiu studentų protų klaidžiojimu.

„Kas mane labiausiai nustebino – tai rezultatų aiškumas“, sakė Mrazek. „Netgi su griežtos struktūros ir efektyvia treniruočių programa, būtų gana įprasta gauti mišrius rezultatus. Bet mes, matuodami visais būdais, radome mažesnį proto klajojimą.“

Anksčiau taip pat buvo nustatyta, kad dėmesingumo praktika padeda nutraukti depresiją lydinčias žalingas ir negatyvias minčių grandines, kurias protas nuolat kartoja. Vienas nedidelis tyrimas netgi parodė, kad dėmesingumas gali nuraminti nerimastingas ir savikritiškas mintis mylėjimosi metu, kurios kai kurioms moterims gali trukdyti susijaudinti. Kitas tyrimas parodė, kad zen meditacija – kuri būtent skatina įsisąmoninimą nieko negalvojant – gali padėti žmonėms, kuriems trukdo blaškančios mintys, hiperaktyvumas ar nepakankamas dėmesingumas.

Naujasis tyrimas publikuojamas žurnale „Psychological Science” („Psichologijos mokslas”).

 

 

Originalas (anglų kalba): http://www.livescience.com/28217-mindfulness-may-improve-test-scores.html


Meditacijos centras OJAS
Resortas: Miškinių km. 8, Nemenčinės sen., Vilniaus r.   |     mob. (8-685) 11533 (pagrindinis)  
Buveinė: Pavasario g. 21d   |   LT-10309 Vilnius   |  mob. (8-685) 11533 (pagrindinis)   |   mob. (8-619) 11551      

Telefonais atsakome I-V 9-12 val., VI 14-17 val., išskyrus per meditacinius kursus

el. p.:   |   svetainė: http://www.ojasmc.eu

© Meditacijos centras "Ojas" 2021. All rights reserved. Copyright informationNaujienos