LietuviškaiLT   EnglishEN  

Meditacijos centras Ojas
 

Saugus gyvenimas – nuobodus gyvenimas

IV dalis iš IV

Mylimasis Ošo, pastaruoju metu jaučiuosi labai nesaugiai. Pati matau, kad labai nemėgstu tos erdvės, kai nežinau. Ir tuomet išbandau visokius kvailus dalykus, kad kontroliuočiau situaciją. Jaučiu, kad tai įkalina ir tuo pačiu metu giliai viduje jaučiu, kad toks yra gyvenimas ir turėčiau tai priimti. Man labai sunku save stebėti, o nesaugumas išlenda dar daugiau. Ar galėtum paaiškinti?

<...>

Mokslas stengiasi demistifikuoti egzistenciją visais būdais. Būtent tą ir darė teologija dar prieš mokslą, mėgino viską demistifikuoti. Dievas sukūrė pasaulį ir tai teikia jums saugumą. Dievas yra tėvas, tai suteikia jums saugumo, jis jumis pasirūpins. Viską nusprendžia Dievas, todėl, žinoma, tai negali būti jums priešiška. Dievas yra užjaučiantis.  Musulmonai sako: "Rahman Rahim", jis yra pats gerumas, gailestingumas. Taigi, dėl nieko nesijaudink. Visos jūsų nuodėmės bus atleistos, nes jo gailestingumas yra gerokai didesnis už jūsų gebą nusidėti. 

Kiek nuodėmių gali padaryti per trumpą septyniasdešimties metų gyvenimą? Jeigu darysi nuodėmes dieną ir naktį, neskirdamas laiko valgymui, miegui ir prausimuisi, tiesiog darysi nuodėmes, nuodėmes, nuodėmes, be pertraukos nuo lopšio iki grabo, netgi tuomet negalėsi padaryti tiek nuodėmių, kiek didinga yra Dievo užuojauta. Tau bus atleista. Tai suteikia didelį saugumą ir paguodą. Tiesiog tikėk Dievu. 

Teologija mėgino sukurti saugumą, paguodą ir apsaugą. Dabar mokslas pakeitė teologiją pragmatiškesniu pagrindu ir daro tą patį. Tiesiog pateikia jums klaidingą idėją, kad jums nereikia jaudintis, mokslas viską žino. Pats žodis "mokslas" reiškia žinojimą.

Vėl ir vėl noriu jums pasakyti, kad nei teologija, nei mokslas, nei filosofija, jokios žmogaus pastangos negali demistifikuoti egzistencijos.

Turite būti drąsūs ir priimti nesaugumą. Ne tik priimti, bet ir juo džiaugtis. Turite džiaugtis egzistencijos misterija: medžiai, vandenynai, kalnai, žvaigždės, viskas yra paslaptinga. Nuo mažiausio akmenuko paplūdimyje iki visos visatos, viskas taip paslaptinga, kad nėra galimybės to žinoti. Nežinojimas yra mistiko kelias. Nesaugumas yra mistiko kelias. Būti sanjasinu reiškia eiti mistiko keliu.

  

Anubhaša, jeigu pakeisi savo esminį požiūrį, kuris yra klaidingas, absoliučiai klaidingas, tuomet išnyks visa tavo problema. Tuomet galėsi šokti nesaugume. Gebėsi mylėti ir juoktis visame nežinojime. Nežinojimas yra ne kas kita kaip nekaltumas. Nesaugumas yra ne kas kita, bet nuolat kintanti panorama, visuomet šviežia ir nauja. Egzistencijoje niekas nesikartoja.

Girdėjote sakant, kad istorija kartojasi. Istorija kartojasi, nes istoriją iki dabar kuria kvailos žmogiškos būtybės. Egzistencija yra tokia inteligentiška, kad ji niekuomet nesikartoja. Ji niekuomet nesukuria kito Jėzaus, kito Mozės, Budos, kito Čuang Tzu, kito Sokrato. Ji tiesiog niekada nekartoja. Jos kūrybiškumas yra milžiniškas ir neišsemiamas. Taip, žmonijos istorija kartojasi, nes žmogaus gyvenimas yra rutina. Jeigu pažvelgsite į savo gyvenimą, jūs jį kartojate. Pamažu kartojimas tampa efektyvumu, tampate beveik robotu, prarandate savo sąmoningumą. Sąmoningumo reikia tik tuomet, jei kiekviena akimirka yra nauja, nes turite atsakyti naujai situacijai, seni atsakymai netinka. Tai didelis palaiminimas, kad gyvenimas yra nesaugus, kad meilė nėra saugi ir kad iš esmės esame nežinojimo būsenoje. Galime būti kaip vaikai, bėgioti paskui drugelius, rinkti kriaukles ar spalvotus akmenėlius paplūdimyje tarsi jie būtų deimantai ir jais visais džiaugtis. 

Vaikystėje turėdavau tiek daug kišenių, kiek tik buvo įmanoma.  Mano siuvėjas labai ant manęs pyko. Jis sakė: "Sugadinsi mano reputaciją. Niekas neateis pas mane siūtis rūbų. Kokie čia drabužiai? Keturios kišenės priekyje, kišenės netgi ant rankovių, kišenės ant kelnių ir ne dvi, o keturios!" Jis sakydavo: "Esi pamišęs ir varai mane į pamišimą". Aš atsakiau, kad man reikia visų tų kišenių, nes mėgstu upę ir randu tiek daug gražių akmenukų, kad visų tų kišenių nepakanka.

Visuomet, kai sugrįždavau namo akmenukų pilnomis kišenėmis, eidavau su jais miegoti. Visi labai pykdavo: "Ar tu manai, kad tie akmenys yra deimantai ar smaragdai, ar rubinai?" Atsakydavau, kad nežinau, bet jie yra be galo gražūs ir aš negaliu miegoti be savo brangenybių. Jaučiuosi gerai, kai jie yra šalia manęs.

Nežinojimas yra ne kas kita kaip nekaltumas. Šie du dalykai yra pamatiniai: nesaugumas ir nežinojimas. Jeigu šiuose dviejuose gali atsipalaiduoti, esi išminčius. Esi prašvitęs. Jeigu eini prieš juos abu, eini prieš savo prašvitimą, prieš savo galimybę būti išminčiumi. 

 

 

 

Ištrauka iš: Ošo "Naujoji aušra", 6 skyrius "Ką dievas veikia visą amžinybę?", 1987 m. birželio 21 d. (The New Dawn. Chapter 6 "What has God been doing for eternity?", 21 June 1987)

 

 

Atnaujinta 2021-04-19


Meditacijos centras OJAS
Resortas: Miškinių km. 8, Nemenčinės sen., Vilniaus r.   |     mob. (8-685) 11533 (pagrindinis)  
Buveinė: Pavasario g. 21d   |   LT-10309 Vilnius   |  mob. (8-685) 11533 (pagrindinis)   |   mob. (8-619) 11551      

Telefonais atsakome I-V 9-12 val., VI 14-17 val., išskyrus per meditacinius kursus

el. p.:   |   svetainė: http://www.ojasmc.eu

© Meditacijos centras "Ojas" 2021. All rights reserved. Copyright informationNaujienos