LietuviškaiLT   EnglishEN  

Meditacijos centras Ojas
 

Saugus gyvenimas – nuobodus gyvenimas

II dalis iš IV

Mylimasis Ošo, pastaruoju metu jaučiuosi labai nesaugiai. Pati matau, kad labai nemėgstu tos erdvės, kai nežinau. Ir tuomet išbandau visokius kvailus dalykus, kad kontroliuočiau situaciją. Jaučiu, kad tai įkalina ir tuo pačiu metu giliai viduje jaučiu, kad toks yra gyvenimas ir turėčiau tai priimti. Man labai sunku save stebėti, o nesaugumas išlenda dar daugiau. Ar galėtum paaiškinti?

<...>

Savo kaime pažinojau vieną brahmaną. Jam buvo šiek tiek "kū-kū". Niekuomet nesutikau tokio kaip jis. Jis iškalė visą Oksfordo žodyną. Tai buvo jo didis pasiekimas. Galėjai paklausti Oksfordo žodyne bet kurio žodžio reikšmės ir jis buvo beveik kaip kompiuteris. Jis tučtuojau pasakydavo tau tikslius žodžius, kurie parašyti Oksfordo žodyne. Jis gyveno klaidingai suprasdamas, kad moka anglų kalbą.

Iškaldamas Oksfordo žodyną negali išmokti anglų kalbos. Kalba yra gyvas reiškinys. Ji vyksta per dialogą. Ji gimsta bendraujant su gyvais žmonėmis. Oksfordo žodynas gali būti šiek tiek naudingas, bet tik kaip Oksfordo žodynas. Jis nemokėjo pasakyti nė vieno sakinio, nes Oksfordo žodyne yra vien tik žodžiai. Jis žinojo visą kalbą, bet nesugebėjo pasakyti nė vieno sakinio.

Tokia yra mokslininkų situacija. Jie bijo savo nežinojimo. Jie vis krauna šventraščius ant savo nežinojimo, uždengdami jį storais žinių sluoksniais, bet po jais, jie yra tokie nemokšos, kokiais visada ir buvo.

Nežinojimo nereikia paslėpti, bet jį transformuoti į nekaltumą. Nežinojimas ne tam, kad taptum visa žinančiu. Nežinojimas turi tapti paslapties ir stebuklo pajautimu egzistencijoje. Tai yra religingo žmogaus kelias. Mokslininkas niekuomet nėra religingas, negali tokiu būti.

  

Visas tavo požiūris, Anubhaša, yra kategoriškai klaidingas. Ne dalinai, bet absoliučiai. Turi suprasti, kad nesaugumas yra pati gyvenimo prigimtis. Nėra būdo jo išvengti. O kai nėra būdo jo išvengti, vienintelis išmintingas kelias lieka juo džiaugtis. Kai neįmanoma jo išvengti, kam daužyti galvą į sieną? Tuomet geriau transformuoti nesaugumą į gražią patirtį. Faktiškai taip ir yra.

Žmogus niekada nedemistifikuos egzistencijos. Jis niekuomet netaps visa žinančiu. Bet troškimas tapti visa žinančiu yra pavojingas. Toje ambicijoje tapti visažiniu, kad galėtum būti saugus, yra galimybė, kad gali sukaupti daug informacijos.

Rinkdamas informaciją pamirši vieną bazinį dalyką, kad privalai praeiti transformaciją. Ir informacija tau visai nepadės. Tau reikalinga tavo sąmonės transformacija Transformacijoje netapsi tuo, kuris žino. Vis labiau tapsi mistiku. Kiekvienas dalykas gyvenime, nuo mažiausio žolės lapelio iki didžiausios žvaigždės, visa yra paslaptinga. Nei šventraščiai neturi atsakymų, nei mokslas. Nors abu nuolat siūlo hipotezes. Religijos mėgina siūlyti hipotezes apie Dievą, kad jis sukūrė pasaulį. Tai tikrai labai apgailėtina. Tai neturi nieko bendra su autentiška religija. Tai vaikiška pastanga užmiršti savo nežinojimą. Niekas nematė jokio pasaulį kuriančio Dievo. Paties fakto prigimtis tokia, kad niekas negali paliudyti. Priešingu atveju pasaulis jau būtų buvęs sukurtas, kažkas jame jau buvo, kuris tai matė. Bet žmogaus kvailumas yra beribis.

Krikščionybė tiki, kad Dievas sukūrė pasaulį, bet to neužtenka. Turime žinoti tikslius metus, mėnesį, dieną, išsamiai. Ir jie suskaičiavo. Niekas nežino kaip jie tai padarė. Jie nepateikė savo apskaičiavimų proceso, kad Dievas sukūrė pasaulį prieš keturis tūkstančius keturis metus. Žinoma, tai turėjo būti pirmadienis, sausio pirmoji, nes negali pradėti metų viduryje. Kad ir kur bei kada jis pradėjo, tai buvo sausio pirmoji. Kaip kalendorius galėjo egzistuoti be pasaulio? 

Tai sukelia tūkstantį ir vieną klausimą, į kuriuos negali atsakyti krikščionių teologai. Nė į vieną iš jų. Ką Dievas veikė visą amžinybę? Kodėl jis sukūrė pasaulį tiksliai prieš keturis tūkstančius keturis metus prieš Kristaus gimimą? Kokia viso to paslaptis? O kur buvo šis vaikinukas iki tol? Ir dar esmingesnis klausimas, iš kur Dievas kilo, kas jį pagamino? Ar jis našlaitis? Neturi mamos ir tėčio? Kas jį sukūrė? Jeigu pasauliui reikia kūrėjo, tuomet ir Dievui reikia kūrėjo.

Ši hipotezė gali patenkinti tik labai vaikiškus protus ir suteikti jiems saugumą. Bet milijonai žmonių yra toje erdvėje. Šventyklose, sinagogose, mečetėse jie meldžiasi Dievui, kuris yra tik hipotezė. Vieną dieną, kai žmogus išties suaugs ir subręs, jis juoksis iš mūsų: "Kokių idiotų pilna visa istorija? Jie sukuria hipotezę ir jie garbina hipotezę."

Du plius du lygu keturi. Tai hipotezė. Bet jūs niekada jos negarbinate, ar ne? Užrašote "2+2=4", o po to gėlės, religinės giesmės.  Bet jūsų Dievas nėra kuo nors geresnis nei "2+2=4".

Mokslo padėtis nėra ką geresnė. Jie sako, kad tam tikru metu, maždaug prieš keturis milijardus metų...  Jų skaičiavimai tokie pat klaidingi kaip ir religijos skaičiavimai. Keturi tūkstančiai ir keturi metai ar keturi milijonai metų, ar keturi milijardai metų. Kaip priėjote prie tokios išvados? Tai paprasčiausiai keista. Jie sako, kad pasaulis pradėjo egzistuoti dėl sprogimo, o kas sprogo? Jie pašalino Dievą ir dabar vietoj Dievo - energijos sprogimas. Bet tai reiškia, kad energija jau buvo. O jeigu energija jau buvo, egzistencija jau buvo.  Atrodo, kad Gautama Buda yra logiškesnis. Mahavira taip pat yra logiškesnis, jie visai netiki sukūrimu. Jie tiesiog paneigė, kad pasaulis buvo kada nors sukurtas. Jis visuomet buvo. Ir visuomet bus keisdamas savo formą. 

Negali suvokti taško, kai nebuvo pasaulio ir staiga jis atsirado. Tai nėra logiška, tai magiška. Akimirką prieš nieko nebuvo ir po akimirkos viskas atsirado. Atrodytų, kad Dievas yra gatvės magas. Bet gatvės magas moka tik triukus. Iš tuščios skrybėlės jis ištraukia paukščius, bet jie yra paslėpti tuščioje skrybėlėje. Jis sukuria iliuziją, kad skrybėlė yra tuščia, bet ji nėra tuščia.

 

Ištrauka iš: Ošo "Naujoji aušra", 6 skyrius "Ką dievas veikia visą amžinybę?", 1987 m. birželio 21 d. (The New Dawn. Chapter 6 "What has God been doing for eternity?", 21 June 1987)

 

 

Atnaujinta 2021-03-23


Meditacijos centras OJAS
Resortas: Miškinių km. 8, Nemenčinės sen., Vilniaus r.   |     mob. (8-685) 11533 (pagrindinis)  
Buveinė: Pavasario g. 21d   |   LT-10309 Vilnius   |  mob. (8-685) 11533 (pagrindinis)   |   mob. (8-619) 11551      

Telefonais atsakome I-V 9-12 val., VI 14-17 val., išskyrus per meditacinius kursus

el. p.:   |   svetainė: http://www.ojasmc.eu

© Meditacijos centras "Ojas" 2021. All rights reserved. Copyright informationNaujienos